Szybkie pożyczki to z pewnością idealne rozwiązanie dla pożyczających – za takie pieniądze mogą nabyć wymarzony sprzęt domowy, sprzęt muzyczny czy sprzęt sportowy, mogą wyremontować mieszkanie lub wymienić meble czy też zorganizować upragniony urlop. Jednak równocześnie jest to pewne ryzyko dla instytucji, które ich udzielają. Dlaczego? Ponieważ takie pożyczki można uzyskać bez zaświadczenia o dochodach, co sprawia że nie da się sprawdzić, czy dana osoba będzie w stanie go spłacić. Do uzyskania takiej pożyczki coraz częściej wystarczy jedynie dowód osobisty.
Dowód osobisty – co daje?
Dowód osobisty to nie tylko podstawowe dane osobowe. Dzięki nim instytucje podatkowe mogą zweryfikować zdolność kredytową swojego klienta. Wykorzystują w tym celu dane o kredytowej przeszłości zgromadzone między innymi w Krajowym Rejestrze Długów czy Biurze Informacji Gospodarczej. Pożyczkodawca może zatem sprawdzić czy posiadamy jakieś niespłacone pożyczki, czy posiadamy jakieś arty do spłacania oraz czy nie ociągaliśmy się ze spłatą zadłużeń w banku. Takie dane instytucje finansowe mogą uzyskać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
Jak szybko można uzyskać pożyczkę?
Wiele zależy od instytucji, do której się udajemy, jednak zazwyczaj czas udzielenie pożyczki nie przekracza pół godziny. Co w tym czasie się dzieje? Trzeba oczywiście wypełnić odpowiedni wniosek, następnie go złożyć oraz poczekać na jego rozpatrzenie. Oczywiście czasami może potrwać to dłużej, ale to znak, że sprawdzana jest rzetelnie nasza sytuacja finansowa. Takie pożyczki należy również w miarę szybko spłacić. Zazwyczaj nie ma z tym większego problemu, gdyż są to niewielkie kwoty – tylko takie można dostać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Termin zwrotu pożyczki do zazwyczaj kilka dni do kilku miesięcy – w zależności od wysokości.
Czy szybkie pożyczki mają jakieś słabe strony?
Wiele osób skuszonych taką ofertą zupełnie nie zastanawia się nad tym czy będzie w stanie spłacić pożyczkę. Wydaje się, że to niewielka kwota, ale jednak trzeba ją danej instytucji oddać. Ryzyko wiąże się również z krótkim okresem na zwrot pożyczki – różne okoliczności mogą sprawić, że nie będziemy mieć tych pieniędzy lub że przegapimy termin spłaty. Takie sytuacje doprowadzają jednak do konkretnych konsekwencji, a najczęściej zostajemy obarczeni dodatkowymi kosztami. Zawsze są to okoliczności opisane w umowie. Dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji i na siłę brać takich pożyczek jeżeli nie zachodzi taka konieczność.