Czy zdecydować się na kartę kredytową?

0
94
Rate this post

Karty kredytowe obecnie cieszą się ogromną popularnością i coraz więcej osób decyduje się na ich posiadanie. Dają one możliwość skorzystania z dodatkowych środków, a to niekiedy jest niezwykle przydatne. Oczywiście powstaje jednak pytanie – jak wybrać dla siebie kartę kredytową, skoro oferta jest tak różnorodna?

Sposób działania karty

Na początku ustalmy jak działają karty kredytowe. Bank ustala zdolność kredytową danej osoby i na tej podstawie wyznacza limit, z którego można korzystać. Karta taka daje możliwość zaciągania kredytu do ustalonej kwoty. Niezwykle ważne jest, by dług regulować w określonym terminie, gdyż to pozwala uniknąć konieczności płacenia odsetek. Limit taki odnawia się wtedy co miesiąc. Karta okazuje się zatem pomocą, gdy musimy dokonać jakiejś opłaty, a nie posiadamy gotówki. Tą pożyczoną kwotę należy jednak później oddać.

Korzystanie z karty wymaga zatem zachowania rozsądku i decydując się na nią dobrze jest ustalić, czy rzeczywiście jest niezbędna.

Zalety i wady posiadania karty

Zalety:

zapewniają szybko dostęp do dodatkowej gotówki, co szczególnie przydaje się w nagłych okolicznościach, np. na wakacjach, w czasie większych zakupów,
brak dodatkowych kosztów, w tym odsetek – oczywiście jeżeli dług spłacamy w terminie,
kontrola wydatków – pozwala płacić regularnie rachunki i ważne należności, co jest ważne dla osób otrzymujących nieregularne pensje. Dzięki temu można unikać zaległości finansowych i innych problemów. Po otrzymaniu pensji pozostanie tylko pokryć dług powstały na karcie kredytowej.

Wady:

termin spłaty – określa ile czasu mamy na spłatę długu. Warto dokładnie zapoznać się z różnymi zasadami określającymi okres bezodsetkowy oraz tabelą opłat i prowizji,
transakcja na ustaloną kwotę – często, by korzystać z karty bezpłatnie należy wykonać transakcje na kwotę, która została ustalona w umowie. Nie ma zatem sensu posiadać karty, by w ogóle z niej nie korzystać, gdyż to i tak generuje pewne koszty.
mniejsza kontrola nad środkami – bardzo szybko można zaciągnąć dług, który później ciężko jest spłacić, a dodatkowo narastają odsetki.

Jak wybrać kartę?

Koniecznie trzeba zawracać uwagę na kilka czynników, takich jak:

maksymalny limit,
oprocentowanie karty,
rzeczywisty roczny koszt oprocentowania,
długość okresu bezodsetkowego,
koszt eksploatacji karty.

Później można spojrzeć na dodatkowe promocje, np. rabaty na paliwo, punkty promocyjne czy programy partnerskie.

Jeszcze jedna istotna uwaga – kiedy przenosimy kartę do konkurencji, gdyż oferuje ona niższe oprocentowanie, upewnijmy się jak długo będzie ono obowiązywało. Zazwyczaj jest to chwyt marketingowy.