Muzyka i pieniądze

0
11
Big data analytics visualization technology with scientist analyzing information structure on screen with machine learning to extract strategical prediction for business, finance, internet of things
Rate this post

Jestem raczej doświadczonym muzykiem i wszystkich, którzy zakładają kapelę i zamierzają dzięki niej stać się sławni i bogaci muszę ostrzec, że to raczej kiepski biznes. Każdemu odradzam czynienia z grania swojego jedynego planu na życie, bo to bardzo niewdzięczna branża: konkurencja jest duża, a zainteresowanie – niestety – coraz mniejsze. Granie w kapeli budzi entuzjazm a młody człowiek, poniesiony owym entuzjazmem, może kompletnie roztrwonić swoje finanse. Wiem co mówię: zdarzyło mi się to więcej niż raz.

Żeby uściślić: na graniu można sensownie zarobić, ale tylko wówczas, gdy gra się z jakąś dużą gwiazdą, lub na weselach. Ten pierwszy sposób jest osiągalny tylko dla najlepszych, przy czym często jeden basista potrafi „obsługiwać” kilka znanych wokalistek – rynek jest niestety dość mocno trzymany przez starych wyjadaczy. Wesela to prostsza droga, jednak dla ludzi, którzy naprawdę kochają muzykę, potrafi być bolesna. Pieniądze oczywiście są ważne, ale ciężko dla pieniędzy grać piosenki, których się nienawidzi.